Perlivé slazené nápoje jsou pro játra stejně nebezpečné jako alkohol

Dvě sklenice sladkého perlivého nápoje denně jsou zdraví škodlivé. Zjistili to izraelští odborníci, podle nichž je pravidelná konzumace tohoto množství šumivých cukrem přesycených nápojů pro játra stejně nebezpečná jako nadměrná konzumace alkoholu.V obou případech totiž může dojít k ztučnění jater, tedy k trvalému poškození jednoho z nejdůležitějších orgánů těla.„U lidí, kteří pijí denně litr sladkého perlivého nápoje nebo čerstvého ovocného džusu, se pětkrát častěji rozvinula choroba ztučnění jater,“ tvrdí doktor Nimer Assy z izraelské Haify, jehož studii otiskl odborný časopis Hepatology.„Fruktóza zvyšuje riziko, že vaše játra budou trpět ztučněním, které může vést až k cirhóze a rakovině jater,“ dodal Assy, podle něhož je právě nadměrná konzumace ovocného cukru velmi nebezpečná.Podle nejnovějších britských výzkumů mohou konzervanty ve slazených studených nápojích vážně poškozovat dětské zdraví. Tyto látky totiž vypínají životně důležité části deoxyribonukleové kyseliny (DNA) a tím působí vážná poškození buněk.

Jak kalorické jsou jednotlivé nápoje

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LONDÝN - Mezi nejhorší patří benzoát sodný uváděný mnohdy pod zkratkou E211, který se celá desetiletí používá běžně v průmyslu se sycenými nápoji. V pití, džemech, džusech a salátových zálivkách je proto, aby hubil kvasinky, bakterie a plísně. Když se ale smíchá s vitaminem C, pak vzniká velmi karcinogenní benzen."Tyto chemikálie mohou poškozovat těžce DNA v mitochondriích buněk tak, že je vlastně úplně vyřadí z provozu. Mitochondrie přijímají kyslík a dodávají tělu energii, když jsou poškozeny, buňky začnou pracovat velmi špatně. Existuje celá řada onemocnění, která souvisí s poškozením DNA tohoto typu. Zvláště Parkinsonova choroba a docela hodně neurodegenerativních poruch," tvrdí Peter Piper, molekulární biolog z Sheffield University v Anglii.Jenže výrobci nápojů se bouří a říkají, že používají jen látky povolené národními zdravotními a potravinářskými úřady i Evropskou komisí. Profesor Piper však oponuje tím, že mnohé látky byly povoleny jako neškodné dávno předtím, než mohly být odhaleny všechny jejich účinky na lidské zdraví.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    O pitném režimu toho už bylo napsáno mnoho. Zaručený recept asi neexistuje, ale přesto lze jistou vhodnost doporučit. Především to chce pít chemicky neupravenou nezávadnou vodu, nejlépe tvrdší, balenou neperlivou dále nedochucovanou nebo obohacovanou. Pozor na "přebalovanou" vodu z vodovodu s upravovanou vodou. Minerálky jsou kapitola sama  pro sebe, lepší je nepít jich příliš velké množství a střídat je. Čaje pít spíše střídmě a směsi, pokud se nejedná o léčebné kúry. Množství by mělo odpovídat u dospělého člověka minimálně 1 - 1,5 litru denně (počítáno dohromady s polévkami). Pít by se mělo rovnoměrně během dne, nikoli větší množství najednou. Více tekutin neznamená lépe pro organismus. Záleží pochopitelně na tom, v jakých podmínkách se jedinec nachází. Jinou spotřebu tekutin bude mít člověk fyzicky pracující a jinou administrativní síla. Mléko je naprosto nevhodné. Ovocné šťávy až na vyjímky rovněž. Proč ? O tom bude napsáno v seriálu o potravinách. O alkoholu se často píše jako o prospěšné tekutině, ale je to tekutina pro opravdu jen velmi vyjímečné použití. Ideální teplota tekutin by neměla mít propastný rozdíl od teploty organismu - vhodná je asi tak pokojová teplota. Chlazené nápoje jsou naprosto nevhodné. Pokud pijeme kávu nebo alkohol je třeba mít na vědomí, že způsobují dehydrataci organismu. Jako dobré osvěžení v letním období je možné pít zakysané mléčné produkty.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jste žena a pravidelně pijete kolu? Pak jste podle výzkumu amerických vědců nadprůměrně ohrožena řídnutím kostí. U mužů se podobnou závislost nepodařilo prokázat.Když lékaři mluví o škodlivosti nápojů, která mají v názvu slovo „kola“, zaměřují se hlavně na vysoký obsah cukru. Konzumenti těchto přeslazených nápojů mají často sklon k obezitě a cukr ohrožuje i jejich chrup.K již známým rizikům přibylo další. Ženy, které pravidelně pijí kolu, jsou více ohroženy osteoporózou, tedy řídnutím kostí, než jejich vrstevnice, které preferují jiné nápoje. Tvrdí to výzkumný tým vedený profesorkou Katherine Tuckerovou z bostonské univerzity.Vědci zkoumali skupinu více než 2500 lidí, 1413 žen a 1125 mužů. Vybrané osoby vyplnily dotazník zaměřený na složení stravy. Muži udávali, že týdně vypijí pět sklenic koly, ženy v průměru „přiznaly“ sklenice čtyři.Výzkumníci dále měřili hustotu minerálů na třech místech kosti kyčelní a na páteři. Ukázalo se, že konzumentky koly měly nižší hustotu minerálů na všech třech místech kyčle. Pití jiných nápojů sycených oxidem uhličitým takové změny nezpůsobovalo.Dřívější studie také nacházely spojitost mezi pitím koly a řídnutím kostí. Jejich autoři se ale domnívali, že efekt je způsoben vytlačením mléka z jídelníčku. Podle nového výzkumu ale ženy, které mají rády kolu, nepijí méně mléka než ostatní. Je ale pravda, že pijáci koly mají celkově nižší přísun vápníku, jedí totiž méně zeleniny.Kdo čeká, že problém řeší přechod na tzv. dietní koly, bude zklamán. Výsledky jsou obdobné. Kostem škodí dokonce i kola bez kofeinu, i když v tomto případě je efekt o něco mírnější.Z výsledků plyne, že různé druhy koly představují riziko pouze pro ženy, u mužů se konzumace těchto nápojů na stavu kostí neprojevila. Mohou tedy kolu popíjet co hrdlo ráčí. Pokud jim ale nevadí, jaké riziko to znamená pro jejich postavu a chrup.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapomeňte na extrémy typu dvou litrů sladké limonády za dopoledne, stačí, když sečtete to, co si dáváte běžně - tu a tam kafe. čaj s cukrem, skleničku džusu, malé pivo po obědě či večeři...Může to dopadnout třeba takhle: káva s mlékem a cukrem k snídani, pak další tři už menší kávy s mlékem během dne, dopoledne půl litru džusu. K obědu z pití nic a po něm během odpoledne už jen voda, avšak proložená ledovou kávou z plechovky? A večer malé pivo na lepší trávení?Součet není zrovna malý: přibližně 2400 kilojoulu jen v pití totiž představuje skoro polovinu denní dávky energie při hubnutí. Doporučit se nedá ani těm. kdo jsou už s váhou spokojeni, mohli by totiž začít zase přibíral. Pokud jste navíc ve městě neodolali třeba šlehanému mléčnému shakeu z fast foodu. přičtěte si dalších skoro 1 000 kilojoulu. které by vám přinesly také dva panáky tvrdého alkoholu nebo pouhý jeden míchaný alkoholový koktejl.
Některé nápoje totiž svou vydatností předčí mnohé potraviny - většina půllitrových pití se svou vydatností pohybuje mezi 700 až 900 kilojoulu, pro srovnání jeden rohlík má 500 kilojoulu, deset deka kuřecí šunky jen 400, 900 kilojoulu má třeba velký a silný krajíc chleba.
  V našem přehledu porovnáváme celkem 60 teplých i studených nápojů včetně alkoholických. Ukázalo se, že většina z nich má srovnatelně energie, bez ohledu na to, zda jde třeba o limonádu či džus.Pokud chcete na žízeň pít něco jiného než obyčejnou vodu - ta je ale jinak tou vůbec nejlepší volbou, můžete si dát neslazený čaj nebo některé pití s umělými sladidly. Ale už se zase moc neslučují se zdravou výživou a ne každému jejich příchuť vyhovuje.Energeticky vhodnější než limonády jsou slazené minerálky anebo vody, které jsou pouze ochucené. Minerálky mají většinou méně než 400 kilojoulů na půl litru, vody jen s aromaty neobsahují žádnou energii a většinou ani umělá sladidla.Glykemický index potravin: O hodnotě glykemického indexu rozhoduje množství sacharidů v potravinách, pokud stoupá, zvyšuje se i index. Čím vyšší, tím méně dokáže jídlo skutečně zasytit. Glykemický index u nápojů je vyznačen barevně podle následujícího klíče.

 

* Zelená - nízký GI, taková jídla by se měla stát základem vašeho jídelníčku, pokud mají zároveň málo tuku.

 

* Žlutá - střední GI, u těchto potravin už si hlídejte množství, které sníte či vypijete.

 

* Červená - vysoký GI, takto označeným jídlům byste se měli snažit vyhnout (patří sem kromě sladkých nápojů zejména sladkosti, ale také třeba pizza či knedlíky a rozvařené bílé těstoviny).